Jak postupovat při výběru plechové střešní krytiny?

 Jsme dodavatelem střešních krytin a trapézových plechů i klempířských prvků, možnost zakoupení materiálů i na splátky. Jsme schopni vám v případě zájmu zajistit i realizaci. 

V případě zájmu nás neváhejte kontaktovat pro nacenění. 

Jan Gregor Střešní Systémy s.r.o.

 

Většina z nás určitě už někdy řešila či se chystá řešit výměnu střešní krytiny na své chatě, chalupě či rodinném domě.  Abyste měli ze své volby maximální užitek a spokojené chvíle se svoji rodinou pod novou střechou, dovolujeme si Vás upozornit na pár detailů, které byste neměli opomenout, pokud si hodláte koupit plechovou střešní krytinu. Na co byste se měli zaměřit?

 

Zinkování

Ze všeho nejdůležitější na ocelové krytině je gramáž žárového zinkování. Je to vrstva zinku, která chrání ocel proti korozi. Kvalitní krytina je opatřená 275 g zinku na 1 m2. Proč právě Zn 275g/ m2 ? Je to jednoduché. V místě střihu při instalaci krytiny dojde k zatažení střižné hrany zinkem a tím zabrání rezivění jen za předpokladu, že je dodržená gramáž Zn 275g/m2. Chcete-li, aby krytina dlouhodobě povrchově nekorodovala a tím pádem nepřicházela také o barevnou povrchovou úpravu, je nutná výše uvedená gramáž zinkování 275 g/m2, která ocelové jádro spolehlivě ochrání před působením klimatických vlivů.

Ochranné lakování 

Počet vrstev ochranných laků + konečná povrchová úprava v Polyesteru 25mic, 35mic, 50mic =  dlouhá životnost povrchové úpravy.

Tloušťka ocelového plechu

Ocelové krytiny se vyrábějí z tloušťky plechu  0,5 mm, které se dělí na plusové nebo minusové tolerance tloušťky plechu. Co znamená minusová tolerance plechu? Zjednodušeně, tloušťka 0,45 mm se deklaruje dle normy jako tloušťka plechu  0,5mm v mínusu. A naopak plusová tolerance plechu, např. 0,52 mm se deklaruje jako plech 0,50 mm v plusu.

V praxi je důležitá síla materiálu z důvodu pokládky krytiny ( u minusové tolerance se při montáži se podélné zámky taškové tabule podélně roztáhnou a pochůznost krytiny je téměř nemožná, jelikož se lehce prošlápne díky nízké tuhosti ), funkčnosti krytiny a také z konečného estetického hlediska ( u minusové tolerance jsou viditelné podélné spoje mezi jednotlivými pásy taškových tabulí ).

Garance

Garance typu 15, 20, 35, 50 let na ocelové střešní krytiny jsou pouze reklamním trikem. Zákazník by si měl u takových podezřelých záruk především přečíst co je obsahem garancí.

Ocelárny dodávající surovinu pro výrobu taškových tabulí a jejich doplňků nedávají více jak 10 let garance na vstupní materiál. A to z následujícího důvodu. Každý povrchově upravený svitek vstupující do výrobní linky má v ocelárně svoji evidenční složku. V této složce se nachází vzorek svitku ve formě tabulky formátu A4, složka dále obsahuje informace kde se vytěžila ruda, chem. informace o složení rudy, kam a jak se přepravila, kde byla zpracována a za jakých podmínek byla zpracována, kdo byl u linky když se zpracovávala, údaje o procesu povrchové úpravy, atd. Tato složka je takovým podrobnějším rodným listem svitku, který se zakládá do archivu ocelárny na 10 let a po této době se skartuje. Proto dodavatelé vstupní suroviny (ocelárny) nedávají garanci na vstupní materiál více jak 10 let!!!

Jak je možné, že řada dodavatelů lehkých střešních krytin dává větší garance než jejich dodavatelé oceli? Až budete mít v rukou  záruční listy s úžasnými délkami záruk, pozorně si přečtěte na co se tyto záruky vztahují. V 99 % případů se jedná o záruku proti prorezivění, nikoli však na  povrchovou rez. 

Cena střešní krytiny

Ceny krytin se odvíjejí od kvality vstupních materiálů. K pochopení poslouží jednoduchá rovnice:

malá gramáž zinkování + slabá vrstva Polyesterového laku ( 20 mic u lesku, 30 mic u matu) + minusová tolerance ocel. plechu (0,45mm) + nízký příčný prolis tašky ( 15 mm) + délka prolisu jednotlivých tašek ( 400 mm)

=

nízká pořizovací cena + nízká pevnost+nižší životnost+menší množství vstupní oceli  na 1 m2 taškové tabule! (nižší výrobní cena,kterou však zákazník ve své peněžence vůbec nepozná).

Zákazník často podlehne lákavému působení ceny v domnění, že si koupil kvalitní krytinu s dlouhou životností za dobrou cenu. Ale už si neuvědomí, že výrobky na první pohled vypadají stejně, ale pod drobnohledem stejné nejsou. Na střeše tímto způsobem sice ušetří cca 4-6 tis. Kč, ale za cenu použití nekvalitního materiálu, který zákazník jako laik na první pohled nepozná. Následky výběru takového materiálu jsou však katastrofální, protože náklady, které mohou za pár let vzniknout tuto úsporu mnohonásobně převyšují. 

Tak jako jsou důležité základy domu je i důležitá střecha domu

Střecha je dlouhodobá záležitost a proto je potřeba pečlivě vybírat vhodnou kvalitní krytinu. Střešní krytina Praha je záruka kvalitního zpracování. Kvalita výroby je zaručena od prvotního zpracování železné rudy, válcování plechu, lakování až po konečný finální výrobek, který si kupujete.

Kromě prvotních zpracovatelů surovin na trhu existuje řada firem, které se zabývají pouze profilací oceli.  Avšak tyto firmy nakupují vstupní suroviny jak a kde se dá a tím pádem není zaručen původ, ani kvalita suroviny. A malé ocelárny často těmto profilačním firmám vyhoví v jejich požadavcích na nižší gramáže zinku, nižší vrstvy laku, nižší tloušťky oceli,…… a to jen proto, aby také prodali a udrželi se na trhu.
 
Je na každém z Vás co si nakonec koupí a svobodně se rozhodne  jakou cestou se vydá. Ať už se vydáte první či druhou cestu, přejeme Vám hodně štěstí a spokojených chvil pod novou střechou.

Zpracovali: Ing. Josef Edvard Gregor & Jan Gregor